2012. február 16., csütörtök

Illatterápia a konyhából

Fotó: Szirmai Júlia
Undok hideg, hóvihar, csúnya mínuszok, vagy latyak, rocogó kavicsok az előszobában (hogy mennyi fér belőle egy jól kialakított cipőtalpba!), munkahelyi és iskolai bosszúságok, és még sorolhatnám a téli megpróbáltatásokat, melyek kicsit és nagyot érnek, érhetnek mostanában. Én mindezek a lakáson túli részéből ezen a héten kimaradok, mert síszünet van az iskolámban, így itthon pihengetve várom haza a havas csatából megtérő családtagokat. Hogy a várakozás ne legyen haszontalan, búfelejtő buktát sütöttem nekik (és magamnak), méghozzá almás buktát. Úgy gondoltam, az édes párákat lehelő süteményt eszegetve könnyedén felejthető a kinti zordon idő. Meg persze merő önzésből: jó látni a felderülő képüket, amikor az ajtón belépve megérzik a fahéjillatot. Ha valaki ki akarja próbálni ezt a konyhai aromaterápiát, annak a következő receptet ajánlom.

ALMÁS BUKTA
Hozzávalók:  
a tésztához: 3 dkg élesztő, 3 dl tej, 5 dkg cukor, 50 dkg liszt (lehet fele-fele arányban finomliszt és rétesliszt, de csak finomlisztből is készíthető), 2 tojássárgája, 10 dkg vaj vagy margarin, só
a töltelékhez: 1 kg alma (tetszés szerinti fajta, de jobb, ha egy kicsit savanykásabb), 2 evőkanál vaj vagy margarin, 10 dkg cukor, őrölt fahéj
a nyújtáshoz: liszt
a kenéshez: 5 dkg vaj vagy margarin

1. Az élesztőt 1 dl kézmeleg tejbe morzsoljuk, 1 evőkanál cukrot beleszórunk, és langyos helyen hagyjuk felfutni.
2. Ezután a liszttel, a tojássárgákkal, a maradék tejjel és cukorral, a szobahőmérsékletű vajjal és csipetnyi sóval laza tésztává gyúrjuk, dagasztjuk.
3. A tésztát liszttel behintett tálba tesszük, és egy tiszta konyharuhával letakarva kb. 1 óra alatt duplájára kelesztjük.
4. Ha nincs kedvünk gyúrni, dagasztani, és van kenyérsütő gépünk, akkor - amint ezt Limarától megtanultam -,  a felfuttatott élesztőt és a tészta többi hozzávalóját a gép tartályába tesszük, a masinát dagasztó vagy pizzatészta üzemmódra állítjuk, és hagyjuk, hogy helyettünk dolgozzon. (Ez is kb. 1 óra, csak nem kell vele közben foglalkozni!)
5. Amíg a tészta  a gépben vagy a tálban kel, elkészítjük a tölteléket. Ehhez a jól megmosott almát meghámozzuk (azért kell jól megmosni, mert a héját nem dobjuk ki, hanem elrágcsáljuk), és nagy lyukú reszelőn lereszeljük.
6. A forró vajra dobjuk, a cukorral és a fahéjjal meghintjük, és addig pároljuk, amíg puha nem lesz , és a leve mind elpárolog. Ezután a tűzről lehúzzuk, és hagyjuk kihűlni.
7. A megkelt tésztát liszttel behintett deszkán lazán átgyúrjuk, két részre osztjuk, majd az első cipót  ujjnyi vastag lappá nyújtjuk, amit tenyérnyi, kb. 8X8 centis négyzetekre vágunk.
8. A négyzetek közepébe 2-2 kiskanálnyi almapépet teszünk, majd a tésztalapocskákat felgöngyöljük. A maradék tésztát ugyanígy nyújtjuk és töltjük.
9. Két közepes tepsit olvasztott vajjal kikenünk, és a tésztahengereket egymástól kétujjnyi távolságra, hajtásukkal lefelé beléjük rakosgatjuk.
10. A bukták tetejét a maradék olvasztott vajjal megkenjük, majd letakarva újabb fél órán át kelesztjük. Akkor jó, ha a sütemények összekelnek, azaz a bukták összeérnek.
11. Ekkor 180 °C-ra előmelegített sütőbe toljuk, és egymás után, tepsinként kb. 30 perc alatt szép aranybarnára sütjük.
12. Porcukorral meghintve, langyosan vagy hidegen kínáljuk egy pohár tej, kakaó vagy tejeskávé kíséretében. Tovább friss marad a bukta, ha mindig csak annyi szeletet választunk le, amennyi egyszerre elfogy.

2012. február 5., vasárnap

Szezonja van: hó és sárgarépakrém

Most minden fehér, csillogó vagy piszkosan szürkéllő, csúfságot és szépséget eltakaró vakító vagy tompa, de fehér. És nem elég a nappali egyformaság, még éjszaka is szinte világos van a hótól. Fehérségbe fáradt szemünk ezért valami élénk színre vágyik, mondjuk egy csodaszép narancssárgára. Ha a szín felől közelítünk, akkor gondolhatnánk akár valami finom narancsos desszertre is, de most valami vaskosabb után kívánkozunk. Akkor a színbomba legyen: majoránnás, fokhagymás sárgarépakrém. Lássuk a receptjét!

MAJORÁNNÁS, FOKHAGYMÁS SÁRGARÉPAKRÉM

Hozzávalók: 1 szép nagy vöröshagyma, 3 evőkanál főzhető olívaolaj, 1 kg sárgarépa, majoránna, só, 4 gerezd fokhagyma, fél citrom leve és még 2-3 evőkanál olívaolaj (ez el is maradhat)

1. A lehéjazott, finomra vágott hagymát az olajon megfonnyasztjuk.
2. A megtisztított, kis kockákra aprított répát rádobjuk, morzsolt vagy apróra vágott friss majoránnával és 3 gerezd zúzott fokhagymával fűszerezzük.
3. Az edényt lefedjük, és a répát időnként megkeverve puhára pároljuk. Akkor jó, ha fakanállal könnyedén el tudjuk vágni a darabokat. Ha túl könnyen pirulna, néhány evőkanálnyi vizet önthetünk alá.
4. Amikor a répa megpuhult, ez kb. 30 perc, a tűzről lehúzzuk, és botmixerrel vagy egy szitán áttörve pépesítjük. A citromlével pikánsra ízesítjük, ha kell még egy kevés sóval és majoránnával fűszerezzük. 5. Aki szereti a markánsabb ízeket, az a maradék 1 gerezd fokhagymát is beletörheti, végül a második adag olajjal habosra keverjük.
6. Pirítósra kenve, finoman pirított fenyőmaggal vagy mogyoróval megszórva (nekem ilyesmi most éppen nem volt itthon), uborka vagy citromkarikákkal díszítve tálaljuk.